Instalacja kanalizacyjna jest jedną z najważniejszych instalacji w budynkach, pozwalającą na bezpieczny transport nieczystości do oczyszczalni czy szamba. W większości domów instalacje kanalizacyjne projektowane są jako grawitacyjne, gdzie ścieki spływają pod własnym ciężarem. Warto pamiętać, że odpowiednio zaprojektowana i wykonana instalacja ma znaczący wpływ na jej skuteczność i funkcjonalność.
Podczas planowania grawitacyjnej instalacji kanalizacyjnej, należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego spadku rur. Każdy poziomy element instalacji powinien zostać ułożony ze spadkiem w kierunku odpływu ścieków. Zazwyczaj spadek wynosi około 2-3 centymetrów na każdym metrze rury. Im mniejszy spadek, tym więcej osadów odkłada się w rurach, co z biegiem czasu powoduje zmniejszenie przepływu, a w konsekwencji całkowite zatkanie rury.
Wykonując przyłącze wodno kanalizacyjne, warto skorzystać z usług specjalistów. Da to gwarancję, że cała instalacja została poprawnie wykonana, z zachowaniem wymaganych spadków i użyciem najwyższej jakości materiałów. Podczas montażu instalacji kanalizacyjnej należy zadbać o całkowitą szczelność wszystkich części, a także o odpowiedni dobór elementów. Na długich odcinkach powinno się montować jak najdłuższe rury, dzięki czemu nie będzie konieczności stosowania dużej ilości złączek, w których odkłada się najwięcej osadów i zanieczyszczeń.
Do tego rodzaju instalacji lepiej wybierać gładkie rury. Elastyczne karbowane elementy powinno zakładać się wyłącznie w sytuacjach, kiedy nie ma innego wyboru, ponieważ w nich również może odkładać się sporo osadów. Poziome odcinki instalacji nie powinny być zbyt długie, dzięki czemu ścieki będą mogły swobodnie spływać w odpowiednim czasie. Wewnątrz budynku przewody kanalizacyjne powinny być prowadzone poniżej przewodów elektrycznych oraz gazowych.
Bardzo ważne jest również zadbanie o odpowiednią wentylację rur. Dzięki niej wyziewy z kanalizacji nie będą napływać do domu. Wyprowadzenie pionu ponad dach pozwoli na uniknięcie tego rodzaju przykrych zapachów w domu. Podczas instalacji profesjonalni monterzy dobierają odpowiednią średnicę rur w zależności od ilości przepływających przez nie ścieków. Podczas montażu instalacji kanalizacyjnej konieczne jest posiadanie sporej wiedzy w tym zakresie, ponieważ niepoprawny montaż nawet najmniejszego elementu może odbić się negatywnie na działaniu całej instalacji.