Najważniejszą cechą, jaką powinien charakteryzować się każdy rurociąg, jest szczelność. Aby móc ją zapewnić, konieczne jest wykorzystanie odpowiednich metod łączenia. Chociaż w teorii wydaje się to dosyć proste, to w praktyce konieczna jest odpowiednia wiedza oraz doświadczenie, a w niektórych przypadkach także odpowiednie uprawnienia. Warto pamiętać, że rury prowadzone są nie tylko w linii prostej, a w wielu przypadkach konieczne jest stworzenie dosyć skomplikowanych ścieżek, co z kolei stwarza potrzebę tworzenia nietypowych połączeń.
Do najbardziej znanych łączników wykorzystywanych w przypadku rurociągów należą różnego rodzaju łączki i kształtki, dzięki którym można zmienić kierunek przewodów o 90 lub 45 stopni. Pierwsze z nich znane są także pod nazwą kolanek. Do łączenia rurociągów wykorzystuje się również łuki gięte o różnych promieniach. Jeżeli podczas budowy przyłącza wodno-kanalizacyjnego konieczne jest połączenie kilku rur w jedną, wykorzystuje się trójniki lub czwórniki. Bardzo często wykorzystywanym elementem łączeniowym są kształtki redukcyjne, dzięki którym możliwe jest połączenie rur o różnych średnicach.
Aby połączyć ze sobą rury oraz łączniki, konieczne jest zastosowanie odpowiednich technik, dobranych do rodzaju stosowanych rur. Rury ciśnieniowe, wykorzystywane do budowy sieci wodno-kanalizacyjnych czy sieci gazociągowych łączone są za pomocą zgrzewania lub poprzez wykorzystanie tulei kołnierzowych. Rury spiralnie zwijane, znajdujące zastosowanie w melioracji, drenażu czy przepustach łączy się za pomocą połączeń rękawowych lub kielichowych. Rury wykonane z łączonych materiałów lub stali można łączyć także za pomocą zaciskania i zaprasowywania. W niektórych instalacjach wodociągowych nadal wykorzystywane są rury miedziane, które bardzo często łączy się poprzez lutowanie.