Czym cechują się rury w kanalizacji sanitarnej?

Kanalizacja sanitarna jest złożonym układem rurociągów, które powinny zostać ułożone ze spadkiem. Są one połączone ze studniami. Rury w kanalizacji sanitarnej mogą być wyprodukowane z różnych materiałów, dostosowanych do wymagań i panujących warunków. Najważniejsze jest, aby rurociągi pozwalały na odprowadzenie ścieków z budynków do oczyszczalni bez zastojów czy przecieków, które mogą negatywnie wpływać na środowisko naturalne.

Jakie rury wykorzystuje się w kanalizacji sanitarnej?

Warto pamiętać, że wbrew pozorom instalacje kanalizacyjne są dosyć skomplikowane. Rury muszą mieć sporą średnicę, konieczne jest zachowanie odpowiedniego spadku i rodzaju przyłączy, które nie utrudnią przepływu nieczystości. Decydując się na montaż nowe instalacji lub rozbudowę sieci kanalizacji sanitarnej, warto zdecydować się na usługi profesjonalistów. Dzięki temu gotowa kanalizacja będzie charakteryzować się najwyższym standardem wykonania, a także funkcjonalnością, trwałością i szczelnością.

Ze względu na charakter tej instalacji, rury powinny być odporne na korozję. W innym przypadku po kilku latach skorodowana rura mogłaby zacząć przepuszczać nieczystości do gleby. Najczęściej stosowane są rury kanalizacyjne z tworzywa sztucznego, głównie te produkowane z polipropylenu, żywicy poliestrowej i różnych odmian polichlorku winylu. Z tych materiałów powstają zarówno przewody kanalizacyjne, ale także kształtki i łączniki.

Rury żeliwne wykorzystuje się do wykonywania kanalizacji zewnętrznej oraz przewodów odpływowych. Znajdują zastosowanie podczas prowadzenia instalacji domowej do oczyszczalni, szamba lub studzienki. W kanalizacji sanitarnej można znaleźć również elementy wykonane z kamionki oraz betonu. Z kamionki produkuje się przewody odpływowe i kanalizację zewnętrzną, z betonu natomiast głównie elementy kanalizacji zewnętrznej.

Jednym z najważniejszych parametrów wymaganych od dobrych rur w kanalizacji sanitarnej jest minimalny opór przepływu. Im gładsze wewnętrzne ściany rur, tym mniejszy opór. Dzięki temu ścieki płyną z odpowiednią prędkością, a to z kolei sprawia, że można zastosować rury o mniejszej średnicy. Jak już wspomniano, rury muszą być odporne na korozję. Jako że ścieki mogą mieć bardzo mocne właściwości korozyjne, potęgowane przez zawartość różnego rodzaju detergentów i wysoką temperaturę, konieczne jest stosowanie materiałów wytrzymałych, nieulegających korozji i działaniu zmiennych temperatur.