Instalacja wodno-kanalizacyjna jest jednym z najważniejszych elementów w każdym domu, który montuje się już na pierwszych etapach budowy. Do jej głównych zadań należy doprowadzanie wody do pomieszczeń oraz odprowadzanie ścieków. Zakres prac podczas przyłączania instalacji wodno – kanalizacyjnej obejmuje zarówno wnętrze budynku, jak i teren zewnętrzny. Odpowiedni projekt oraz wykonanie zapewnią trwałość przyłącza, oraz jego bezawaryjność.
Instalacja wodociągowa zewnętrzna zbudowana jest z rur prowadzonych na zewnątrz oraz sieci wodociągowej. Za pomocą instalacji woda pobierana jest pod ciśnieniem z wodociągu i trafia do instalacji wewnętrznej. Przed rozpoczęciem prac konieczne jest załatwienie formalności. Na początku należy uzyskać tzw. warunki techniczne przyłączenia. Niezbędne jest także wykonanie odpowiedniego projektu przyłącza i wyznaczenie jego przebiegu.
Załatwienie formalności pozwala na przejście do kolejnego etapu, jakim jest wykonanie przyłącza wodno-kanalizacyjnego. Pierwszym krokiem jest wykonanie wykopu. Niezbędne jest zabezpieczenie terenu oraz stworzenie szalunków. Po tym etapie wymagana jest wizyta inspektora technicznego oraz geodety. Po wizycie tych specjalistów i wprowadzeniu niezbędnych zmian można zasypać wykop. Ostatnim etapem jest odbiór techniczny i spisanie stanu wodomierza.
Do zadań firmy zajmującej się przyłączami wodno-kanalizacyjnymi należy również odtworzenie stanu nawierzchni na terenie, na którym wykonywano wykopy pod przewody przyłączeniowe. Wszelkie prace powinny być udokumentowane i nadzorowane przez specjalistę. Dzięki temu prace przebiegną stosunkowo szybko, sprawnie i bezpiecznie.